EEU-FR1V331U
DigiKey Part Number
P124229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V331U
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1V331U Models
Ripple Current @ Low Frequency
931 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
43 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C