EEU-FS1H681
DigiKey Part Number
P122405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1H681
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1H681 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.745 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.66 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C