ERJ-3BQJ3R3V
DigiKey Part Number
P17419TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17419CT-ND - Cut Tape (CT)
P17419DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3BQJ3R3V
Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 0603
Detailed Description
3.3 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-3BQJ3R3V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)