ERJ-3RQJ1R0V
DigiKey Part Number
P1.0AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
P1.0AHCT-ND - Cut Tape (CT)
P1.0AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3RQJ1R0V
Description
RES 1 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-3RQJ1R0V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)