ERZ-V07D431
DigiKey Part Number
P7251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D431
Description
VARISTOR 430V 1.75KA DISC 8.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V07D431 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
40J
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V