TX2SA-48V
DigiKey Part Number
255-3471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-48V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
EDA/CAD Models
TX2SA-48V Models
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
8.53 kOhms
Coil Current
5.6 mA