LCMA16-8-C
DigiKey Part Number
298-14906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA16-8-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M8 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 16mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.358" (34.50mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
16mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M8 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.047" (1.19mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.512" (13.00mm)