DX25TG59-04 bottom
DX25TG59-04
DigiKey Part Number
DX25TG59-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX25TG59-04
Description
SPEAKR 3.78OHM 100W TOP 89.8DB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.78 Ohms Tweeter Speaker 100 W 2.5 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
100 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
2.5 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
640.02Hz
Size / Dimension
4.094" Dia (104.00mm)
Impedance
3.78 Ohms
Height - Seated (Max)
1.301" (33.04mm)