OC25SC65-04 bottom
OC25SC65-04
DigiKey Part Number
OC25SC65-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OC25SC65-04
Description
SPEAKER 3.2OHM 25W TOP PT 89.2DB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.2 Ohms Tweeter Speaker 25 W 1.3 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
25 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Nd
Frequency Range
1.3 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
1382.22Hz
Size / Dimension
1.280" Dia (32.50mm)
Impedance
3.2 Ohms
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)