Image for RAL70-IR/32/98 is not available
RAL70-IR/32/98
DigiKey Part Number
2046-RAL70-IR/32/98-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAL70-IR/32/98
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Optical Sensor 2.756" (70mm) Dark-On
Category
Response Time
100µs
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Dark-On
Packaging
Box
Light Source
Infrared LED
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M8
Sensing Method
Optical
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
2.756" (70mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
24V
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C