POE90U-1BT-2-R
DigiKey Part Number
993-POE90U-1BT-2-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-1BT-2-R
Description
POE INJECTOR 56V 90W DESKTOP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3bt
Manufacturer
Phihong USA
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Midspan Injector
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
AS/NZS, CCC, cULus, IEC, PSE
Number of Ports
1
Standard Number
GB17625.1-2012; GB4943.1-2011; GB/T9254-2008; 55022; 60950-1
Voltage - Output
56V
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Current - Output
1.6 A
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
90W