PC776-1X-24S-D-X
DigiKey Part Number
2634-PC776-1X-24S-D-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC776-1X-24S-D-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
14.4 VDC
Manufacturer
Picker Components
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
10 ms
Packaging
Tray
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Features
Diode, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
170.2 mA
Termination Style
Screw Terminal
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
130 A
Coil Power
4.1W
Switching Voltage
40VDC - Max
Coil Resistance
141 Ohms