PC795-1C-C2-12S-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC795-1C-C2-12S-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC795-1C-C2-12S-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
7 ms
Packaging
Bag
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
150 mA
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Power
1.8W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
80 Ohms
Must Operate Voltage
7.8 VDC