2249-C-144
DigiKey Part Number
501-1389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2249-C-144
Description
COAX CBL BNC TO BNC 12'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-58C 144.0" (3.7m) 12.0'
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Pomona Electronics
Length
144.0" (3.7m) 12.0'
Packaging
Bulk
Cable Type
RG-58C
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Frequency - Max
4 GHz
1st Contact Gender
Male
Color
Black
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
BNC Plug
Base Product Number
2nd Contact Gender
Male
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 302
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
COAX CBL BNC TO BNC 12"
In-Stock: 732
COAX CBL BNC TO BNC 10'
In-Stock: 344
COAX CBL BNC TO BNC 15'
In-Stock: 108
COAX CBL BNC TO BNC 24"