5291A-36-2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 501-2138-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5291A-36-2 |
Description | TEST LEAD BANANA TO BANANA 36" |
Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable Length 36.0" (914.40mm) |
Manufacturer Pomona Electronics | Type Patch Cord |
Series | Contents 1 Lead, Red |
Packaging Bulk | Material - Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Part Status Active | Wire Gauge 12 AWG |
Stacking Method Non Stackable | Voltage - Rated 1000V (1kV) |
Configuration Banana to Banana | Ratings CAT III 1000V, IEC 1010 |
1st Connector Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable | Current Rating (Amps) 7A |