EM2BA-120#
DigiKey Part Number
EM2BA-120#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM2BA-120#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 120"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120.0" (3048.00mm) Banana Plug, Double, Stackable To Banana Plug, Double, Stackable Patch Cord 300VAC
Category
2nd Connector
Banana Plug, Double, Stackable
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
120.0" (3048.00mm)
Series
Type
Patch Cord
Packaging
Bulk
Contents
1 Cable, Gray
Part Status
Active
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Wire Gauge
18 AWG
Configuration
Banana to Banana
Voltage - Rated
300VAC
1st Connector
Banana Plug, Double, Stackable
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 18"
In-Stock: 372
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 10
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 24
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 53
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"