OFM1005125
DigiKey Part Number
3180-OFM1005125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OFM1005125
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.01" L x 4.02" W x 1.26" H (51.0mm x 102.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, UL
Current - Output 1
8.3 A