AS01008MR-3-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AS01008MR-3-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01008MR-3-LW100-R
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 81DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 800 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS01008MR-3-LW100-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
500 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
1.6kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Efficiency - dBA
81.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% Max