ANT1606JB12B1575A
DigiKey Part Number
311-1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT1606JB12B1575A
Description
RF ANT 1.575GHZ CER PATCH IPEX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Ceramic Patch U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
2
Series
Gain
-2.52dBic
Packaging
Bulk
Features
LNA, Filter
Part Status
Active
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Adhesive
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.205" (5.20mm)
Frequency (Center/Band)
1.575GHz
Applications
GPS
Frequency Range
1.566GHz ~ 1.584GHz