ANT1608LL14R2455A
DigiKey Part Number
311-4595-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4595-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4595-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT1608LL14R2455A
Description
RF ANT 2.45GHZ/5.5GHZ CHIP SLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, Wi-Fi Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT1608LL14R2455A Models
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Pulse Electronics
Gain
3.11dBi, 3.43dBi
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
RF Family/Standard
General ISM, WiFi
Height (Max)
0.016" (0.40mm)
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Applications
ISM, Wi-Fi
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz