BPF1608LM06R5000A
DigiKey Part Number
553-BPF1608LM06R5000ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BPF1608LM06R5000ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-BPF1608LM06R5000ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF1608LM06R5000A
Description
RF FILTER BAND PASS 5.55GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.55GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 800MHz Bandwidth 0.6dB 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Category
Filter Type
Band Pass
Insertion Loss
0.6dB
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
5.55GHz Center
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Bandwidth
800MHz