BPF1608LM09R5000A
DigiKey Part Number
553-BPF1608LM09R5000ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BPF1608LM09R5000ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-BPF1608LM09R5000ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF1608LM09R5000A
Description
RF FILTER BANDPASS 5.375GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.375GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 950MHz Bandwidth 1.5dB 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
1.5dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
5.375GHz Center
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Bandwidth
950MHz