BWVS00606045100M00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045100M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS00606045100M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS00606045100M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045100M00
Description
FIXED IND 10UH 2.7A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.7 A 57mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
57mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)