BWVS00606045100T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045100T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045100T00
Description
FIXED IND 10UH 2.43A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.43 A 57mOhm 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
57mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
4.05A