BWVS00606045101T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045101T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045101T00
Description
FIXED IND 100UH 720MA 500 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 720 mA 500mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
1.17A