BWVS00606045150T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045150T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045150T00
Description
FIXED IND 15UH 1.98A 80 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 1.98 A 80mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
80mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
3.06A