NMO150/450/800SF
DigiKey Part Number
553-NMO150/450/800SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO150/450/800SF
Description
ANTENNA TRIBAND 150/450/800MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA General Purpose Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Number of Bands
3
Gain
2.14dBi
Power - Max
100 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)
157.5MHz, 460MHz, 873MHz
Height (Max)
16.500" (419.10mm)
Frequency Range
150MHz ~ 165MHz, 450MHz ~ 470MHz, 806MHz ~ 940MHz