PE-1210CCMC102STS
DigiKey Part Number
553-PE-1210CCMC102STSTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PE-1210CCMC102STSCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PE-1210CCMC102STSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-1210CCMC102STS
Description
CMC 480MA 2LN 1 KOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 480mA DCR 350mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE-1210CCMC102STS Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Manufacturer
Pulse Electronics
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.079" (2.00mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Current Rating (Max)
480mA