FAD1-04010BBMW11
FAD1-04010BBMW11
FAD1-04010BBMW11
DigiKey Part Number
Q609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-04010BBMW11
Description
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 5.0 CFM (0.140m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
22.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
550 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.037 lb (16.78 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.110A
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.078 in H2O (19.4 Pa)