QADA-65-12-1401
DigiKey Part Number
Q982-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QADA-65-12-1401
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Qualtek
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, PSE
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W