QKRC-10-05
DigiKey Part Number
189-QKRC-10-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QKRC-10-05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 132 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
78.7%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.06" L x 1.06" W x 0.98" H (27.0mm x 27.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
2 A