VLM-520-58 LPO-D10-F90
DigiKey Part Number
100-VLM-520-58LPO-D10-F90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM-520-58 LPO-D10-F90
Description
ANGLE10,CLASS1M,FOCUS:90 CM
Detailed Description
Laser Diode 523nm 10mW 3V ~ 6V 80mA Cylinder (10.0mm Dia)
Category
Wavelength
523nm
Voltage - Input
3V ~ 6V
Series
Current Rating (Amps)
80mA
Power (Watts)
10mW
Part Status
Active
Package / Case
Cylinder (10.0mm Dia)