EG915UEUAC-N05-SNNSA
DigiKey Part Number
2958-EG915UEUAC-N05-SNNSATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG915UEUAC-N05-SNNSA
Description
RF TXRX MOD CELL NAV SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cellular, Navigation BeiDou, EDGE, Galileo, GLONASS, GNSS, GPRS, GPS, GSM, HSPA+, LTE, UMTS, WCDMA Transceiver Module 915MHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Data Rate
10Mbps
Mfr
Serial Interfaces
I2C, PCM, SPI, UART, USB
Series
Antenna Type
Antenna Not Included
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
UIS8910DM-C1
Part Status
Active
Voltage - Supply
3.3V ~ 4.3V
RF Family/Standard
Cellular, Navigation
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
915MHz