YEMN017AA
DigiKey Part Number
2958-YEMN017AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YEMN017AA
Description
5G COMBO ANTENNA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
YEMN017AA Models
Category
VSWR
Manufacturer
Quectel
Return Loss
-1.4dB , -3.1dB , -4.3dB
Packaging
Bulk
Gain
Part Status
Active
Features
Cable - 300mm, LNA
RF Family/Standard
Cellular, Navigation, WiFi
Termination
SMA Male
Frequency Group
Wide Band
Ingress Protection
IP67, IP69K
Frequency (Center/Band)
650MHz, 755MHz, 890MHz, 1.47GHz, 1.935GHz, 2.35GHz, 2.45GHz, 2.595GHz, 3.75GHz, 4.7GHz, 5.5GHz
Mounting Type
Screw
Frequency Range
600MHz ~ 700MHz, 700MHz ~ 810MHz, 820MHz ~ 960MHz, 1.164GHz ~ 1.189GHz, 1.217GHz ~ 1.238GHz, 1.42GHz ~ 1.52GHz, 1.559GHz ~ 1.606GHz, 1.7GHz ~ 2.17GHz, 2.3GHz ~ 2.4GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 2.5GHz ~ 2.69GHz, 3.3GHz ~ 4.2GHz, 4.4GHz ~ 5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
Height (Max)
1.673" (42.50mm)