R9C1T18/R-CT
DigiKey Part Number
945-R9C1T18/R-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R9C1T18/R-CT
Description
3W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 2.5 ~ 15.5V -2.5 ~ -15.5V 100mA, -12mA 8.5V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R9C1T18/R-CT Models
Category
Power (Watts)
1.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
52%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
8.5V
Package / Case
36-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.51" L x 0.30" W x 0.14" H (12.8mm x 7.5mm x 3.6mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
36-SSOP
Voltage - Output 2
-2.5 ~ -15.5V
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
100mA, -12mA