RAC05-24SK
DigiKey Part Number
945-3118-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-24SK
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 210mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05-24SK Models
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
210mA
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Power (Watts)
5 W