RAC10-12SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 3 022
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 833mA 90 ~ 264 VAC Input
RAC10-12SB
DigiKey Part Number
945-1076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-12SB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC10-12SB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.3%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
833mA
Weight
0.119 lb (53.98 g)
Power (Watts)
10 W