RAC10-24SB
DigiKey Part Number
945-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-24SB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 417mA 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC10-24SB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
72%
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.3%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
417mA
Weight
0.119 lb (53.98 g)
Power (Watts)
10 W