RACD04-700
DigiKey Part Number
945-2935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD04-700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 3-6V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 3 ~ 6V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
4 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
72%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.50" L x 1.06" W x 0.83" H (38.0mm x 27.0mm x 21.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CE, cETLus, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
3 ~ 6V