RBBA3000-50
DigiKey Part Number
945-3463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBBA3000-50
Description
DC DC CONVERTER 0-60V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0 ~ 60V 50A 9V - 60V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBBA3000-50 Models
Category
Current - Output (Max)
50A
Mfr
Power (Watts)
3000 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
96%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
2.49" L x 2.39" W x 0.51" H (63.2mm x 60.6mm x 13.0mm)