REC3-243.3SRWZ/H/B
DigiKey Part Number
REC3-243.3SRWZ/H/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3-243.3SRWZ/H/B
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 900mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC3-243.3SRWZ/H/B Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 12 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
900mA