REM20-2412SW
DigiKey Part Number
945-3209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM20-2412SW
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.667A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REM20-2412SW Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
88.5%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.667A