RPM3.3-3.0-EVM-1
DigiKey Part Number
945-3227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPM3.3-3.0-EVM-1
Description
EVAL BOARD FOR RPM3.33.0
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RPM3.3-3.0 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Input
3V ~ 17V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
RPM3.3-3.0
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V