PSDR095W
DigiKey Part Number
RLC471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSDR095W
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 95W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.9A
Category
Power (Watts)
95W
Manufacturer
Red Lion Controls
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.06" L x 2.87" W x 2.95" H (103.0mm x 73.0mm x 75.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 120 VAC, 220 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.9A