PCR1206-10RJ1
DigiKey Part Number
696-PCR1206-10RJ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-PCR1206-10RJ1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR1206-10RJ1
Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 1206
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCR1206-10RJ1 Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)