PCR1206-4K7J1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCR1206-4K7J1 |
Description | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCR1206-4K7J1 Models |
Category | Features Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Obsolete | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |