AUIRF3305 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 527
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 4 573
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 907
STMicroelectronics
In Stock: 928
In Stock: 171
N-Channel 55 V 140A (Tc) 330W (Tc) Through Hole TO-220
AUIRF3305
DigiKey Part Number
AUIRF3305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AUIRF3305
Description
MOSFET N-CH 55V 140A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AUIRF3305 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3650 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
330W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 75A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA