MIC5205-3.1BM5TR
DigiKey Part Number
2156-MIC5205-3.1BM5TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5205-3.1BM5TR
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.1V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA