SBC808-25LT1G
DigiKey Part Number
2156-SBC808-25LT1G-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC808-25LT1G
Description
TRANS PNP 25V 0.5A SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 25 V 500 mA 100MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC808-25LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
160 @ 100mA, 1V
Mfr
Power - Max
300 mW
Packaging
Bulk
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
700mV @ 50mA, 500mA