BA050LBSG2-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 2 872
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Texas Instruments
Analog Devices Inc.
In Stock: 36
Analog Devices Inc.
Microchip Technology
In Stock: 198
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SMP5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BA050LBSG2-TR
DigiKey Part Number
BA050LBSG2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BA050LBSG2CT-ND - Cut Tape (CT)
BA050LBSG2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA050LBSG2-TR
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SMP5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BA050LBSG2-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
66dB ~ 54dB (400Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SMP5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 50mA